Press "Enter" to skip to content

Bianca Andreescu isi asigura un loc in optimile turneului de la Beijing

Bianca Andreescu a trecut de turul al doilea in turneul care se desfasoara la Beijing. Adolescenta de origine romana a trecut in doua seturi, foarte lungi de Elise Mertens.

Dupa o ora si 55 de minute, Bianca a reusit sa treaca de Elise Mertens cu scorul de 6-3, 7-6 (5).

Au fost necesare aproape doua ore de joc pentru ca Bianca sa o invinga pe jucatoarea belgianca. Cu un inceput promitator pentru tana jucatoare, Bertens a revinit puternic in a doua jumatate a primului set. Insa neconvingator, intrucat adolescenta in mare forma a gasit putere sa isi treaca in cont victoria primului set.

Cel de-al doilea set a fost foarte echilibrat, amandoua jucatoarele incercand sa trimita mingea cat mai bine. De data aceasta, belgianca a fost cea care a detinut controlul. Uimitor, Bianca Andreescu a gasit suficiente resurse ca sa rebvina in joc, desi se parea ca Elise ar fi tras jocul de partea ei. A fost nevoie de tie-break pentru transarea partidei.

Atitudinea pozitiva, de a nu pierde niciodata, este cea care o motiveaza pe tanara jucatoare.

Pentru aceasta victorie, Bianca va primi sigur 85.980 de dolari si 120 de puncte in clasamentul WTA.

In faza optimilor, Bianca se va intalni cu Jennifer Brady, care a invins-o surprinzator in runda a doua pe Madison Keys.

Turneul de la Beijing este dotat cu premii in valoare totala de 8,2 milioane de dolari.