Karim Benzema sarind de bucurie dupa inscrierea golului

Real Madrid a învins pe Granada și revine pe locul doi în La Liga

Real Madrid și Granada s-au întâlnit pe teren miercuri seară într-o confruntare care avea că miză răsturnarea locurilor in fruntea clasamentului. Real Madrid a învins și a revenit pe locul secund, la doua puncte in spatele liderului.

Rezultat meci Granada – Real Madrid, scor 1-4

Prima repriză

Motivați de miza majoră pe care o avea acest meci, elevii lui Zidane au început partida în forță și au bifat primul gol in minutul 17, autorul fiind Luka Modric.

Deși era un avantaj firav, prima parte a jocului a rămas neschimbată, de abia în minutul 45+1 Rodrygo reușind să majoreze scorul la 0-2.

Repriza a doua

Reintrati de la vestiare, madrilenii au jucat destul de bine, însă cu o oarecare mulțumire a scorului de pe tabelă. Astfel că Granada a trimis mingea în poartă în minutul 71 prin Molina. Astfel, Real trebuia să se arunce din nou în atac, că să nu plătească precum răsturnarea scorului pe care a avut-o FC Barcelona la ultimul meci.

La scurt timp, în minutul 75, Odriozola restabilea avantajul și ducea scorul la 1-3.

La 60 de secunde, în minutul 76, Benzema mai pune încă un gol pentru echipa lui și duce scorul pe tabela la 1-4, care avea să rămână până la finalul partidei.

Situația în clasamentul La Liga

După ultimele partide jucate, lider rămâne Atletico Madrid cu 80 de puncte, Real Madrid revine pe locul doi după această victorie și are 78 de puncte, FC Barcelona cade din nou pe locul trei cu 76 de puncte, iar Sevilla este pe locul patru cu 74 de puncte.