FC Barcelona emblema design fundal turcoaz azuriu

Formația FC Barcelona a reușit să scoată o victorie în meciul cu Levante, partidă încheiată cu scorul de 3-0, pe teren propriu.

Meciul jucat pe stadionul Camp Nou a fost la mâna Barcelonei, care a avut posesia aproape pe toată durata partidei. Cele mai mai multe șuturi au fost ale lor, au avut toate cornerele, au pasat la țintă. Totuși, în fața celor de la Levante, această victorie este una modestă, ținând cont de pretențiile pe care le are Barcelona și de îndârjirea cu care Koeman este păstrat pe postul de antrenor.

Golurile au fost înscrise de către Memphis Depay în minutul 7, Luuk de Jong în minutul 14, Anssumane Fati în minutul 90+1.

Faptul că au fost date două goluri în primul sfert de oră de joc este remarcabil și merită lăudat. Însă faptul că Barcelona s-a retras după aceea și nu a mai reușit încă un gol decât de abia în minutele de prelungiri, este de remarcat și merită o atenție deosebită, care trage un semnal de alarmă.

După această victorie, FC Barcelona ocupă locul 6 în La Liga, cu 12 puncte și se pregătește de meciul cu Benfica, de miercuri 29 septembrie 2021, din Liga Campionilor.

De asemenea, în campionatul intern, catalanii vor fi oaspeții celor de la Atletico Madrid, pe 2 octombrie 2021.