decembrie 9, 2022
PSG cu Mbappe Neymar Messi Sanches

PSG a spulberat pe Maccabi Haifa. Ploaie de goluri pentru parizieni în Liga Campionilor

PSG a trecut cu ușurință de Maccabi Haifa în grupa H din Liga Campionilor, înscriind o mulțime de goluri. Partida s-a terminat cu un neverosimil scor de 7-2.

PSG vs Maccabi Haifa, scor 7-2 în Liga Campionilor

Partida a început în forță de partea gazdelor care au controlat jocul.

Lionel Messi a deschis scorul pe tabela în minutul 19 și promitea să fie un meci interesant. Așa credeam și eu, căci tare mult îmi doream.

Și așa a fost. Kyliam Mbappe a mărit diferența în minutul 32, asigurându-și echipa că este în formă bună și că se poate baza pe prestația lui.

Neymar s-a alăturat listei marcatorilor doar trei minute mai târziu, când și-a înscris numele pe lista marcatorilor. Astfel, PSG conducea cu 3-0.

Maccabi Haifa a reușit să înscrie un gol până la pauză prin Abdoulaye Seck în minutul 38, transmițând mesajul că lupta pentru punctele victoriei este încă în desfășurare.

Messi s-a aventurat din nou înspre poartă oaspeților și în minutul 44 a înscris încă o dată.

A urmat pauza, iar după revenirea de la vestiare, PSG a continuat să dețînă controlul balonului și să producă îngrijorare la poartă formației din Israel.

Doar că, același Seck, avea să reducă din diferență, în minutul 50 și făcea 4-2 pe tabelă. Ceea ce era foarte promițător.

Mbappe a reușit și el dubla în minutul 64, majorând diferența.

Iar Sean Goldberg s-a trecut pe lista cu un gol în minutul 67, însă din nefericire pentru el, cu un autogol, trimițând mingea în propria poartă.

Carlos Soler a închis tabela în minutul 84 cu încă un gol, stabilind rezultatul final de 7-2.

În urmă acestui rezultat, PSG se află pe primul loc în Grupa H din Liga Campionilor cu 11 puncte, la egalitate cu Benfica, de pe locul doi.

Juventus și Maccabi Haifa sunt pe locurile trei și patru, tot la egalitate de 3 puncte.