Elina Svitolina a ajuns in semifinalele de la Brisbane, dupa o victorie cu Johanna Konta din sferturile de finala

Elina Svitolina are un parcurs glorios si fulminant la inceput de an. Prezenta la turneul de la Brisbane (Australia), Elina Svitolina si-a atribuit victoria in fata Johannei Konta, pe baza abandonului britanicei.

Elina Svitolina tenis

Desi avantajul a fost clar de partea englezoaicei, Elina Svitolina a fost declarata invingatoare in meciul decisiv, al treilei pe baza abandonului adversarei.

Johanna Konta a dominat clar partida, inregistrand un 6-1 categoric in primul set. Cel de-al doilea set 6-7 a trimis meciul in cel de-al treilea set, unde englezoaica Johanna Konta a abandonat la scorul de 2-3 ca urmare a unei accidentari.

Urmeaza ca in semifinalele turneului de la Brisbane, Svitolina sa joace cu invingatoarea dintre Karolina Pliskova si Kaia Kanepi.

Jucatoarea ucraineanca are ca scop plasarea pe primul loc in clasamentul WTA. Insa mai are de asteptat. Cel putin pana la sfarsitul lunii ianuarie, Simona Halep isi are rezervata prima pozitie, pe baza punctelor acumulate pana in prezent la turneul de la Shenzen (China).