Simona Halep se califica in semifinale la Roland Garros 2018 dupa ce a invins-o pe Angelique Kerber

Simona Halep a obtinut miercuri calificarea in semifinalele de la Roland Garros. Desigur ca este foarte mare dorinta de a castiga un Grand Slam.

Simona Halep la Roland Garros 2018

Sportiva noastra a trecut in sferturile de finala de Angelique Kerber, locul 12 in WTA, desi la ineput parea o partida favorabila nemtioaicei, dupa ce romanca a pierdut primul set.

Totusi cu o revenire spectaculoasa, la finalul unui meci care a durat doua ore si 16 minute, Simona Halep a reusit sa o invinga pe Angelique Kerber in trei seturi: 6-7 (2), 6-3, 6-2. A fost o partida plina de faze interesante si cu rasturnari de situatie. Partea mult mai placuta este ca reprezentanta noastra, numarul 1 WTA, urmand ca in semifinale sa o intalneasca pe Garbine Muguruza, locul 3 in WTA.