Press "Enter" to skip to content

CFR Cluj invinge Lazio Roma in grupele Europa League

Infrangere stanjenitoare pentru Lazio Roma la Cluj. Cu scorul de 2-1 in primul meci din Europa League, CFR Cluj detine prima pozitieie in Grupa E, cu 3 puncte.

Echipa lui Dan Petrescu a inceput partida intr-un stil defensiv, care a dat avant italienilor sa inscrie primul gol in minutul 25 prin Bastos.

Spre norocul clujenilor, la pauza s-a intrat la cabine cu scor egal, ce a dat curaj. Un penalti in minutul 41 transformat de Ciprian Deac aducea egalitatea pe tabela.

La pauza, Dan Petrescu l-a introdus pe Omrani in locul lui Traore. Schimbarea facuta, alaturi de scoruld e egalitate de la pauza, a adus o alta fata a jocului. Mult mai ofensivi, clujenii au reusit sa puna in dificultate formatia italiana, si chiar reusind un gol, intr-o faza naucitoare, de balbaiala in careu. Golul din minutul 75, al lui Omrani, noul introdus in teren, a adus scorul de 2-1 cu care s-a si terminat partida.

CFR Cluj a invins astfel pe Lazio Roma si detine locul 1 in Grupa E, cu 3 puncte.

Partida urmatoare pentru CFR Cluj, din Europa League, va fi pe 3 octombrie, impotriva celor de la Celtic, care a terminat la egalitate in aceasta seara cu Rennes.

Pe Ziare.com puteti urmari live text desfasurarea partidei, pentru mai multe detalii.

Pe Calciomercato vedeti parerile italienilor cu privire la penalty-ul din meciul cu CFR Cluj.

Iar un rezumat al tutror partidelor din Europa League disputate in aceasta seara il puteti citi pe The Guardian.