Press "Enter" to skip to content

Elina Svitolina a trecut cu greu de Karolina Pliskova la Turneul Campioanelor

Karolina Pliskova a pierdut intr-un meci extrem de disputat intalnirea cu Elina Svitolina de la Turneul Campioanelor, Pliskova a fost invinsa dupa trei seturi 6-3, 2-6, 6-3 si a iesit din calculele pentru semifinale.

Elina Svitolina se bucura de victorie
Sursa foto: Twitter.com

Svitolina conduce Grupa Alba cu doua victorii si se va intalni cu Caroline Wozniacki in ultima runda. Wozniacki a trecut de Petra Kvitova in trei seturi in celalat meci al zilei.

Meciul incepuse destul d bine pentru Svitolina, trecand de partea ei primul set cu scorul de 6-3 si parand ca este decisa sa castige rapid partida. Numai ca Pliskova a revenit cu un senzational 2-6 intorcand soarta partidei, fiind nevoie de al treilea set, unde ucraineanca a gasit mai multe resurse fizice si a punctat decisiv cu inca un set 6-3.

Partida a durat ora si 56 de minute.

Petra Kvitova a pierdut ambele jocuri disputate in grupa si nu mai are sanse pentru calificarea in semifinale. Ramane totusi consolata cu punctele acumulate si cu cec-ul pe care il va primi la finalul competitiei Turneul Campioanelor.