FC Botoşani a învins pe Chindia Târgovişte, în deplasare, cu scorul de 3-2

Formaţia FC Botoşani a învins, joi seara, într-un meci jucat în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa Chindia Târgovişte.

Golurile partidei au fost inscrise de Popa ‘6 (penalti) si Tiganasu ’11 (autogol) pentru Chindia, respectiv Fili ’26, Keyta ’42 si Chindris ’77 pentru FC Botoşani.

Echipele trimise în teren

Chindia Târgovişte (Antrenor: Emil Săndoi): Aioani – Căpuşă, Piţian, Fomba, C. Dinu (Yameogo ’85)– M. Costea (Diaz ’60), V. Raţă, M. Dulca, Dumitraşcu – D. Popa, D. Florea (Berisha ’77).

FC Botoşani (Antrenor: Marius Croitoru): Hankic – Patache (Braun ’36), Şeroni, Chindriş, Ţigănaşu – Ongenda, J. Rodriguez, E. Papa – Croitoru (Fili ’10 / Holzmann ’89), Al Mawas (Roman ’88), H. Keyta (Târcoveanu ’88).

Au fost acordate trei cartonaşe galbene pe parcursul partidei pentru: Dumitraşcu ’76, Raţă ’83, respectiv Al Mawas ’88.

FC Botoșani și-a dat un autogol demn de mare amuzament

Începutul meciului a fost marcat de acordarea unui penalty pentru Chindia, înscris de Daniel Popa. Peste doar câteva minute, sub o oarecare presiune a târgoviștenilor, Țigănașu pașează la Hankic dar mingea îi sare din gazon și întră în poartă.

Revenire spectaculosă

Așadar, după cele două faze de la începutul partidei, părea că soarta partidei este decisă într-un singur sens. Totuși, FC Botoșani a reușit să găsească resursele necesare și motivația, astfel că prima repriză s-a terminat la egalitate, botoșănenii fiind în stare să reducă din handicap cele două goluri încasate.

Repriza a doua a fost decisivă, în care ambele echipe au încercat să câștige supremația. Doar un gol a mai fost marcat, cel care a adus victoria pentru oaspeți.

FC Botoșani a sărbătorit în vestiare victoria

După o asemenea partidă tensionată, cu un autogol aproape pe degeaba, sigur că bucuria a fost imensă și că a trebuit sărbătorită. Cel puțin cu entuziasmul de la vestiare. Cele trei puncte câștigate au fost apreciate la maxim.

Care vor fi următoarele partide?

Pentru FC Botoşani urmează două meciuri foarte grele. Pe 8 februarie va da piept cu CFR Cluj, iar pe 11 februarie Universitatea Craiova va veni cu pretenții la Botoşani. Ambele partide se vor juca pe terenul de acasă. Însă vor fi două întâlniri extrem de dificile, cu echipe doar din partea de top a clasamentului Ligii 1.

De curând, FC Botoșani l-a transferat pe Malcom Sylas Edjouma care a semnat un contract pe doia ani și jumătate. Edjouma este în vârstă de 24 de ani și a jucat la câteva echipe franceze. De curând a purtat și tricoul de la FC Viitorul, acum ajungând la FC Botoșani.