Irina Begu cu cozoroc pe fundal negru cu sigla

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului de la Melbourne, cu o victorie în două seturi

Irina Begu, locul 62 WTA, a reușit să o învingă pe Jessica Pegula în două seturi și s-a calificat astfel pentru optimile de finală ale turneului WTA 250 Melbourne Summer Set 2.

Sportiva româncă a reușit să treacă în două seturi 7-6 (6), 6-3, de americanca Jessica Pegula, pe care a învins-o la capătul unui meci care a durat 1 oră și 45 de minute.

Irina Begu s-a calificat în optimi

Irina va primi 30 de puncte pentru clasamentul WTA ca răsplata pentru victoria din prima manșă a turneului din Melbourne și un cec în valoare de 3.675 de dolari.

În partidă următoare, Jasmine Paolini va fi adversara româncei. Italianca este ocupanta locului 53 în clasamentul WTA, a câştigat meciul cu Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 85 WTA, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4, iar anul trecut a câștigat primul titlu din carieră la Portoroz.