Press "Enter" to skip to content

Naomi Osaka o invinge pe Ashleigh Barty, actuala lidera WTA, si castiga turneul de la Beijing

Naomi Osaka a trecut de actuala lidera a tenisului feminin. In partida de astazi, cu Ashleigh Barty, cele doua au jucat finala turneului WTA Premier Mandatory de la Beijing.

Partida se anunta a fi una foarte tensionata, asa cum a si fost de fapt. Ambele jucatoare isi doreau sa castige acest turneu.

Meciul a fost inceput dominant de catre australianca, ce si-a tras de partea ei primul set.

A doua parte a partidei a fost clar in favoarea niponei, care a aratat ca stie mult mai mult tenis si ca are mai multa experienta. Japoneza a castigat finala turneului de la Beijing dupa trei seturi cu 3-6, 6-3, 6-2.

A fost nevoie de aproape doua ore de joc, fara cateva minute. Un spectacol de tenis, asa cum am vrea sa vedem deseori.

In clasamentul WTA live, Osaka are acum 5621 puncte si va incepe saptamana viitoare pe locul al treilea. Se pare ca jucatoarea japoneza vrea sa atace prima pozitie in clasamentul mondial al fetelor.

Barty isi pastreaza cele 7096 de puncte, conducand detasat, cu o diferenta enorma fata de celelalte pretendente ale primului loc.