Sorana Cirstea bucuroasa din nou

Reușită de excepție pentru Sorana Cîrstea, chiar la început de an, la turneul de la Melbourne

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale Melbourne Summer Set 2, după ce a învins-o pe rusoaica Varvara Graceva.

Sorana, locul 39 WTA şi cap de serie numărul 5, a câștigat meciul în 49 de minute, cu două seturi de 6-0 și din nou 6-0, în fața jucătoarei Varvara Graceva.

Românca va fi recompensată cu 30 de puncte pentru clasamentul WTA și va primi un cec în valoare de 3.675 de dolari.

Urmează partida din optimi, unde o va întâlni pe americanca Amanda Anisimova, ocupantă a locului 78 în clasamentul WTA.

Îmi pare foarte bine că Sorana a câștigat această partidă și că a reușit să se califice pentru faza optimilor. Merita să ajungă mai sus, după ce anul trecut a muncit din greu ca să urce în clasament. A câștigat multe partide a și pierdut, însă per ansamblu anul 2021 a fost un an bun pentru Cîrstea.

Să sperăm că și în 2022 vom vedea evoluții remarcabile ale jucătoarei românce și că va reuși să ajungă și mai sus în clasamenul WTA. Vom urmări cu atenție meciurile ei și vom ține pumnii strânși, cu gândul la victorie, de fiecare dată, chiar dacă va fi extrem de greu, ținând cont că va juca cu jucătoare de top, care pot produce surprize oricând.

Prin urmare, următorul meci al Soranei ca fi cel al optimilor turneului Melbourne Summer Set 2, în care, desigur, mizăm pe o victorie a româncei.