Simona Halep ajunge in finala Australian Open. A trecut de Angelique Kerber intr-o partida extrem de grea

Simona Halep a reusit sa ajunga in finala de la Australian Open. Dupa un meci care a durat 2 ore si 22 de minute, Simona Halep a invins in trei seturi: 6-3, 4-6, 9-7.

Simona Halep tenis

S-a intrat in prelungiri in setul decisiv, la scorul de 6-5. Ambele jucatoare au dat totul pe teren. Cu mingi de meci si cu respingeri senzationale, ambele au simtit epuizarea fizica. Jucatoarea germana chiar a ingenuncheat la un moment dat.

Este o performanta pentru Simona sa ajunga din nou in finala unui turneu de Grand Slam, cu niciuna castigata.

In acest moment, cele doua finaliste. Simona Halep si daneza Caroline Wozniacki sunt primele doua clasate in WTA. Castigatoarea acestei finale va fi numarul 1 mondial. Asadar, finala Australian Open va fi de o mare importanta.