Simona Halep o invinge pe Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor 2019

Simona Halep face meciul anului cu Bianca Andreescu, la Shenzhen, unde a reusit sa o invinga pe Bianca Andreescu. Partida a oferit extrem de multe faze captivante, cu schimbari de scor si cu mingi grele pentru ambele jucatoare.

Partida dintre Simona Halep si Bianca Andreescu s-a terminat cu scorul 3-6, 7-6 (6), 6-3, la finalul a doua ore si 35 de minute de joc extrem.

Simona vine dupa o absenta de cateva saptamani, ceea ce s-a vazut astazi in prima parte a jocului. Primul set a parut ca este dominat de catre Bianca, care chiar a castigat cu 3-6 prima runda.

Cu putin noroc, tanara jucatoare de origine romana putea sa isi puna victoria pe partida. Setul al doilea a fost un duel “pe viata si pe moarte” in care mingea a fost trimisa amenintator dintr-o parte in alta a terenului. Era cat pe ce ca Bianca sa iasa castigatoare. Insa Simona a salvat o minge si a trimis partida in setul decisiv.

Cel de-al treilea set a prins-o pe Bianca secatuita de puteri. Desi putem spune ca Simona a avut noroc ca a prins setul al treilea, aici s-a vazut experienta ei si puterea antrenamentelor. Fostul lider mondial a punctat constant si a reusit victoria cu setul al treilea la 6-3.

Asadar, partida dintre Simona Halep si Bianca Andreescu a fost castigata de fostul numar unu.

Cu siguranta intoarcerea lui Darren Cahill a fost un factor pozitiv.

Simona o va intalni pe Elina Svitolina, miercuri.

Momentele importante ale partidei de astazi, de la Turneul Campioanelor, dintre Simona Halep si Bianca Andreescu.