Simona Halep s-a calificat in turul trei de la Australian Open

Simona Halep a reusit sa se califice, joi, in turul trei de la Australian Open, dupa ce a invins-o pe Harriet Dart cu scorul de 6-2, 6-4.

Sportiva romanca a reusit ca intr-o ora si 17 minute sa traga linie acestei partide si sa isi scrie numele pentru cel de-al treilea tur la Melbourne.

Simona Halep si Harriet Dart au jucat pentru prima data in aceeasi partida. A fost prima lor intalnire directa, in cadrul vreunui turneu.

Primul set a decurs rapid, astfel ca in aproape jumatate de ora Simona inchidea tabela. Al doilea set a fost mai nervoasa, grabindu-se parca sa vada victoria. Si cel de-al doilea set a fost castigat cu destula lejeritate, insa parca cu mai multa nervozitate.

Drept recompensa pentru aceasta victorie, Simona Halep a primit 180.000 de dolari australieni si 130 de puncte in clasamentul WTA.

Urmeaza ca in turul al treilea Simona sa joace cu invingatoarea dintre Danielle Collins si Yulia Putintseva.