Press "Enter" to skip to content

Sorana Cirstea pierde finala de la Tashkent in trei seturi

Sorana Cirstea a pierdut finala de la Tashkent cu Alison Van Uytvanck cu scorul 2-6, 6-4, 4-6 dupa 2 ore si 25 de minute de joc.

“A fost un meci de necrezut – încă mai tremur”, a spus ulterior Van Uytvanck lui Sunder Iyer de la Turneul de tenis din Tashkent. “Sorana a început să joace bine în setul doi – a trebuit să servesc bine, deoarece ea mi-a zdrobit al doilea serviciu. Acest lucru îmi va oferi foarte multă încredere. Sunt fericită să trec cu un câștig – mi-au rămas doar două săptămâni de sezon, așa că sunt fericită cu acest titlu”, conform siteului WTA Tennis.

Romanca a inceput slab jocul, care i-a dat avantaj belgiencei, ce si-a luat un avans impresionant in primul set. In cel de-al doilea Sorana a revenit in joc, permitandu-si chiar sa castige setul. Totusi, prea multe greseli i-au adus finalul, iar Van Uytvanck a trecut la comanda.

Exista totusi o veste buna in aceasta infrangere. Aceasta finala este o revenire de forma nesperata pentru Cristea, care nu a mai atins o asemenea performanta de multi ani. In plus, de saptamana viitoare va ocupa locul 75 in WTA, cu un salt imens de pe locul 98.