Simona Halep strange in brate trofeul WTA Roma

WTA Roma 2020: Al treilea titlu consecutiv pentru Simona Halep

• Simona Halep a reusit un record personal de a castiga trei turnee succesive: Dubai, Praga si Roma.
  • De asemenea, Simona Halep si-a mai egalat un record personal de 14 victorii la rand.

Luni, la Roma, Simona Halep a castigat titlul de campioana. Sportiva romanca a invins-o pe cehoaica Karolina Pliskova in doua seturi.

Desi Karolina s-a retras din motive medicale, titlul Simonei ramane valabil si merita apreciata pentru toata munca depusa in aceasta saptamana plina din capitala Italiei.

Care a fost rezultatul din finala WTA Roma

Simona Halep a castigat partida cu Karolina Pliskova cu scorul de 6-0, 2-1. Jucatoarea din Cehia a abandonat in cel de-al doilea set.

Desi incepuse greoi acest turneu, Simona si-a revenit in fiecare partida. Este demn de notat ca Simona a pierdut un singur set la turneul de la Roma, in partida contra Garbinei Muguruza din semifinala.

Cat a castigat Simona de la acest turneu

205.190 de euro va primi Simona pentru castigarea titlului. De asemenea, titlul de la Roma ii va adauga 900 de puncte in clasamentul WTA.

One comment

1. Super tare vestea asta. Mă bucur tare mult pentru Simona Halep că a câștigat încă un titlu în carieră. Uite că am aflat cu ajutorul tău că este al treilea titlu succesiv pe anul ăsta.