Sorana Cirstea hotarata cu pumnul strans

Sorana Cîrstea a învins-o pe Tereza Martincova și s-a calificat în turul trei la Portoroz

Sorana Cîrstea a jucat astăzi în turul doi la turneul de la Portoroz, din Slovenia, împotriva jucătoarei Tereza Martincova.

Sorana a trecut în două seturi de Martincova, scor 5-7, 2-6. Meciul a durat o oră și 34 de minute.

Inițial, Sorana a fost condusă de două ori în primul set, la 3-0 și la 5-2, însă a revenit și reușit să ia primul set.

Al doilea set a decurs mult mai ușor. Chiar dacă Martincova a încercat să pună ceva probleme, Sorana a avansat rapid și a închis și acest set cu victorie în dreptul ei.

Pentru calificarea în sferturi, Sorana va fi recompensată cu 4.677 de euro și 60 de puncte în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea, locul 40 mondial, s-a calificat, joi, în sferturile turneului de categorie „WTA 250” de la Portoroz (Slovenia).

De reamintit că în primul tur Sorana o învinsese pe Heather Watson cu 1-6, 3-6.

În faza optimilor, Sorana o va întâlni pe italianca Jasmine Paolini, care a dispus cu 6-3, 6-2 de rusoaica Ana Kalinskaia.