Tottenham este pe primul loc în Premier League, cu maxim de puncte, după ce a învins pe Watford, scor 1-0

29 aug.

Tottenham s-a impus la limită, duminică, pe teren propriu, în meciul cu Watford, cu scorul de 1-0.

Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 42 de către Son Heung-min, chiar cu câteva minute înainte de pauză.

Meciul a fost destul de tensionat, acordându-se câte trei cartonașe galbene de fiecare echipă, așadar un total de șase pe țoață durata meciului.

Posesia mingii a fost aproape la egalitate, cu duferența că Hotspur a șutat mai mult. Și cu o posesie puțin mai bună decât a oaspeților.

Tottenham se află pe primul loc în Premier League, cu maximul de 9 puncte

Tottenham este pe primul loc în Premier League, cu trei victorii din cele trei etape de când a început noua ediție de campionat.

De reamintit că Harry Kane a rămas la Tottenham, deși în această vară își exprimase intenția de a părăsi echipa și de a ajunge la Manchester City. Nu a mai plecat, ci a rămas la Spurs, unde joacă extrem de bine și mobilizează echipa extraordinar.

Cinci echipe se află în urma lor cu egalitate de puncte

Este vorba de West Ham, Manchester United, Chelsea, Liverpool și Everton care sunt la egalitate cu 7 puncte.

La rândul lor, sunt urmate de Manchester City, Brighton și Leicester City, la egalitate, cu 6 puncte.

După această înfrângere, Watford a ajuns pe locul 12.